Yazı Boyutu Yazı boyutunu küçült Yazı boyutunu büyüt

Sayfayı Yazdır

Close X

Email This Page

All fields must be filled in

Advice: To send to multiple email addresses, separate email addresses with a comma

Diyabet Nedir?

Türkiye'de diyabet

Şeker hastalığı; tıptaki adı ile Diabetes Mellitus kan şekerinin yükselmesi, idrarda şeker çıkmasıdır. Araştırmalara göre, Türkiye'de 20 yaş üzeri kişilerin %13,7’sinde diyabet bulunmaktadır. 1

Diyabetin çeşitleri nelerdir?

Diyabeti ve oluşumundaki süreci bütünüyle anlamak için diyabetin dünyasına girmek gerekir. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayan hormonların en önemlisi, pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonudur. Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi ya da üretilen hormonun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda enerjiye dönüşmesi gereken glukoz, kanda birikerek kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Diyabet çeşitleri

Diyabetin 2 tipi vardır:

 

 

 

Tip I diyabet; genellikle 30 yaşından önce başlar. Hastalar, normal kiloda veya zayıftır; bu tip diyabette mutlaka insülin kullanılmalıdır. Çünkü Tip I diyabetlilerde vücutta insülin üretilmemektedir.

 

 

Tip II diyabet; genellikle 40 yaşından sonra başlar. Diyabet hastalarının büyük çoğunluğu bu tiptedir. Hastaların çoğunluğu aşırı kiloludur. İrsiyetin hastalığın oluşumunda önemli etkisi vardır; yani hastaların yakınlarında ya da yakınlarında Tip II diyabet hastası olanlarda diyabete rastlanma sıklığı yüksektir.

Gizli şeker nedir?

Tip II diyabette hastalığın gelişimi yavaş yavaş olduğundan, belirtiler başladığında hastalık genellikle en az 5 yıllıktır. Bu nedenle şekere yakalanma riski olanlar düzenli olarak kendilerini izlerlerse erken dönemde teşhis konabilir. Bazı hastalar ise hiç bir belirti göstermemekte, tesadüfen yapılan kan şeker tahlili ile tanınmaktadır.

Halk arasında gizli şeker adı ile bilinen durum ise bundan farklıdır. Gizli şeker tıpta “bozulmuş glukoz toleransı” adı ile bilinir. Şeker hastalığı değildir. Şeker yükleme testi ile tespit edilir. Kan şekeri açlıkta 100 mg/dL’yi geçmemiştir. Ancak şeker yüklemesini takiben 2. saatte ölçülen kan şekeri 140-199 mg/dL arasındadır. Bu hastaların şeker hastası olma ihtimali yüksektir.

Geleceği Kurtaralım

Dünya Sağlık Örgütü'nün geleceğin en yaygın hastalıklarından biri olacağını vurguladığı diyabet; 2006 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kronik, komplikasyonlarla birlikte seyreden, pahalı ve halk sağlığını etkileyen ciddi bir salgın hastalık olarak tanımlanmıştır. Diyabet, yaşam kalitesini azaltan, vücudun bir çok yerini etkileyen, erken ölüme neden olabilen ve sağlık harcamalarını belirgin olarak artıran bir hastalıktır. Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre, 2011 yılında dünyada 366 milyon diyabetli bulunurken, bu sayının 2030 yılında 552 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Referans:
1.Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP-II Çalışması) http://www.istanbul.edu.tr/itf/attachments/021_turdep.2.sonuclarinin.aciklamasi.pdf

A hormone produced in the beta cells in the pancreas. The body uses insulin to let glucose enter cells, where it is used for energy.

Now known as type 1 diabetes. In type 1 diabetes, the pancreas produces no insulin or extremely small amounts. People with type 1 need to take insulin injections in order to live.

Now known as type 1 diabetes. In type 1 diabetes, the pancreas produces no insulin or extremely small amounts. People with type 1 need to take insulin injections in order to live.

Bu internet sitesinde geniş bir müşteri kitlesine yönelik ürünler hakkında bilgiler yer almaktadır ve bulunduğunuz ülkede geçerli veya erişilebilir olmayan ürün ayrıntıları veya bilgileri içerebilir. Bulunduğunuz ülkede geçerli bir yasal işlem, düzenleme, tescil veya kullanıma karşılık gelmeyen bu tür bilgilere erişmenizden dolayı sorumlu tutulamayacağımızı hatırlatmak isteriz. Bu bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçemez.