Yazı Boyutu Yazı boyutunu küçült Yazı boyutunu büyüt

Sayfayı Yazdır

Close X

Email This Page

All fields must be filled in

Advice: To send to multiple email addresses, separate email addresses with a comma

Diyabet Oldum, Ne Yapmalıyım?

Diyabet Oldum, Ne Yapmalıyım

Kişiye diyabet teşhisi konması, sosyal hayatının kısıtlanacağı, artık sevdiği şeyleri yiyemeyeceği, sağlığının gittikçe daha kötüye gideceği anlamına gelmez. Doktorlarının düzenlediği tedavilerine ve yaşam tarzı değişikliklerine özenle sadık kalan diyabet hastalarının hayat kalitesinin artması dahi söz konusudur.

Düzenli Egzersiz

Diyabet, hastalığın gerektirdiği hayat kalitesi standartlarına uyum sağlanmadığında iç organlarda çoklu fonksiyon bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır. Diyabetin iç organlara vereceği hasarlardan korunmak için mutlaka düzenli egzersiz yapılmalıdır.
Spor yapmanın; kandaki şeker seviyesinin vücudun ihtiyacına göre ayarlanması, üretilen insüline karşı duyarlılığın gelişmesi, kandaki yağ seviyesinin kalp sağlığı için ideal seviyeye getirilmesi ve korunması, vücudun ekstra yağ yakımının sağlanması ve kilo alımının engellenmesi gibi faydaları vardır. Spor yapmak, aynı zamanda stresin vücuda vereceği zararların da azaltılmasını sağlar.

Sağlıklı Beslenme


Diyabet hastalarının beslenme programına tam uyum sağlanması, medikal tedavinin en önemli tamamlayıcılarından biridir. Hastalar, diyetisyenleri tarafından belirlenen ana ve ara öğün programlarına sadık kalmalı ve doktorlarının ilaç tedavisinde yaptığı değişiklikleri mutlaka diyetisyenleriyle paylaşmalıdır.

Diyetisyen eşliğinde kişiye özel bir beslenme programı hazırlanmasının sebebi her hastanın tedavi süreçlerinin farklılık göstermesidir. Örneğin; vücuda alınacak insülin miktarına göre öğünlerde alınacak karbonhidrat miktarı herkeste farklılık gösterecektir. Düşük seyreden kan şekerine göre ayrı, yüksek seyreden kan şekerine göre ayrı bir beslenme programı hazırlanır.

 

A hormone produced in the beta cells in the pancreas. The body uses insulin to let glucose enter cells, where it is used for energy.

Now known as type 1 diabetes. In type 1 diabetes, the pancreas produces no insulin or extremely small amounts. People with type 1 need to take insulin injections in order to live.

Now known as type 1 diabetes. In type 1 diabetes, the pancreas produces no insulin or extremely small amounts. People with type 1 need to take insulin injections in order to live.

Bu internet sitesinde geniş bir müşteri kitlesine yönelik ürünler hakkında bilgiler yer almaktadır ve bulunduğunuz ülkede geçerli veya erişilebilir olmayan ürün ayrıntıları veya bilgileri içerebilir. Bulunduğunuz ülkede geçerli bir yasal işlem, düzenleme, tescil veya kullanıma karşılık gelmeyen bu tür bilgilere erişmenizden dolayı sorumlu tutulamayacağımızı hatırlatmak isteriz. Bu bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçemez.