Yazı Boyutu Yazı boyutunu küçült Yazı boyutunu büyüt

Sayfayı Yazdır

Close X

Email This Page

All fields must be filled in

Advice: To send to multiple email addresses, separate email addresses with a comma

Kan Şekerimi Ne Zaman Ölçmeliyim?

İnsülin Kullanan Hastalarda Kan Şekeri Ölçümü

Uluslararası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation: IDF) Kılavuzu, insülin kullanan hastalarda kendi kendine kan şekeri ölçümünün sürekli hale getirilmesini tavsiye etmektedir.

Öğünden 2 saat sonraki tokluk kan şekeri; hipoglisemi gerçekleşmeden, 140 mg/dL’yi aşmamalıdır. Öğün sonrası kan şekeri düzeyinin, mevcut en pratik yöntem olan kendi kendine kan şekeri ölçümü ile izlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kan Şekerimi Neden Ölçmeliyim?

İnsülin kullanan hastaların günde en az üç kez kan şekeri ölçümü yapması tavsiye edilmektedir.

Ağızdan Kan Şekeri Düşürücü İlaçlar Alan Hastalarda Kan Şekeri Ölçümü

Kan şekerini düşürücü haplar kullanan hastalarda da, hipoglisemi açısından aydınlatıcı olması; ilaçlara, yaşam tarzı değişikliklerine ve araya giren hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan kan şekeri oynamalarının değerlendirilmesine izin vermesi açısından kendi kendine kan şekeri ölçümünün sürekli hale getirilmesinin önemli olduğu vurgulanmaktadır.

IDF kılavuzunda, insülin kullanmayan hastalarda kendi kendine kan şekeri ölçümü kararının hastaya, maliyete ve sağlık hizmetleri kaynaklarına göre verilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. İnsülin dışı tedavi uygulanan hastalarda kendi kendine kan şekeri ölçümünün zamanlaması ve sıklığının, her hastanın tedavi rejimine ve glisemik kontrol düzeyine göre bireysel olarak belirlenmesi tavsiye edilmektedir.

 

A hormone produced in the beta cells in the pancreas. The body uses insulin to let glucose enter cells, where it is used for energy.

Now known as type 1 diabetes. In type 1 diabetes, the pancreas produces no insulin or extremely small amounts. People with type 1 need to take insulin injections in order to live.

Now known as type 1 diabetes. In type 1 diabetes, the pancreas produces no insulin or extremely small amounts. People with type 1 need to take insulin injections in order to live.

Bu internet sitesinde geniş bir müşteri kitlesine yönelik ürünler hakkında bilgiler yer almaktadır ve bulunduğunuz ülkede geçerli veya erişilebilir olmayan ürün ayrıntıları veya bilgileri içerebilir. Bulunduğunuz ülkede geçerli bir yasal işlem, düzenleme, tescil veya kullanıma karşılık gelmeyen bu tür bilgilere erişmenizden dolayı sorumlu tutulamayacağımızı hatırlatmak isteriz. Bu bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçemez.